Park Kultury w Bydgoszczy samorząd

Centrum nauk o mózgu w Młynach Rothera

Co kryje się we wnętrzu mózgu? Jak jego praca wpływa na nas i nasze samopoczucie? Jakie są najpowszechniejsze choroby cywilizacyjne związane z pracą mózgu oraz jak ich uniknąć? Czego dotyczą najnowsze badania w obszarze neuronauki? To tylko kilka przykładów pytań, na które odpowiadać będzie powstające właśnie w Bydgoszczy centrum wiedzy o mózgu, To jedna z atrakcji nowoczesnej inwestycji realizowanej w zabytkowych Młynach Rothera.

Młyny Rothera mają ambicje stać się sercem miasta, które wyznacza kierunek nowoczesnego uczestnictwa w kulturze. Miejscem, gdzie mieszkańcy twórczo i aktywnie spędzą czas. Planowaniem działań, które wypełnią przemysłowe przestrzenie Młynów, zajmuje się Park Kultury. Otwarcie pierwszych części obiektu nastąpi w 2022 roku. Intensywne prace nad jego ofertą programową trwają od 2020 roku. Park Kultury wykorzystuje w tym celu liczne badania, rozmawia z różnymi grupami mieszkańców o ich potrzebach oraz angażuje do współpracy ekspertów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w nowoczesnym kreowaniu instytucji kultury.

Centrum Wiedzy o Mózgu w Młynach Rothera

Jednym z wyzwań, przed którymi stoi Park Kultury jest stworzenie wspomnianego już nowoczesnego i unikatowego centrum wiedzy o mózgu. Jego osią edukacyjną ma być wystawa stała adresowana do młodzieży i dorosłych. Jej celem jest budowanie społecznej empatii poprzez edukowanie o mózgu, procesach w nim zachodzących, zaburzeniach oraz profilaktyce w kontekście dobrostanu. Nowoczesna ekspozycja ma łączyć w sobie aspekty medycyny, biologii czy neuronauk i być zaprojektowana z myślą o jej uaktualnianiu o najnowsze doniesienia naukowe. Centrum planuje również organizować wykłady, spotkania, warsztaty oraz prowadzić działania edukacyjne dla najmłodszych. Całość działań ma w przystępny dla odbiorcy sposób pogłębiać jego wiedzę, świadomość i wrażliwość.

Dzielimy się wiedzą i pomagamy w poszukiwaniu inspiracji

Park Kultury zwrócił się do nas z prośbą o wsparcie w stworzeniu bazy wiedzy na temat organizacji, instytucji, badaczy, naukowców, specjalistów, wystawców oraz artystów podejmujących w swojej pracy szeroką rozumianą tematykę mózgu. Celem działań było stworzenie dobrego punktu wyjścia do prac nad wystawą – identyfikacja potencjalnych partnerów, tematów, istotnych kierunków badawczych i trendów w neuronaukach oraz zaczerpnięcie inspiracji z innych, podobnych projektów realizowanych w skali międzynarodowej. 

Podczas pracy nad projektem rozmawialiśmy ze znajomymi naukowcami, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami oraz podpowiedzieli, jakimi tematami zajmuje się obecnie neuronaukowe środowisko akademickie. Przyjrzeliśmy się również działalności instytucji badawczych, fundacji i stowarzyszeń, administracji publicznej, kampaniom prozdrowotnym i profilaktycznym oraz wielu różnym projektom artystycznym i wystawienniczym. Na tej podstawie stworzyliśmy raport, który zawierał podsumowanie wszystkich zebranych informacji oraz nasze sugestie i rekomendacje dotyczące dalszych prac nad wystawą. 

Na rzecz wizerunku polskich naukowców i polskiej nauki działamy od 2015 roku. Znając specyfikę świata akademickiego, wiemy jak dotrzeć do konkretnych specjalistów.

Przeczytaj więcej o Parku Kultury w Bydgoszczy: https://mlynyrothera.pl/


Obróć stronę aby odblokowować.