Instytut Biochemii i Biofizyki PAN instytut

Biochemia: Czy nadmiar srebra w wątrobie człowieka jest szkodliwy?

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN jest jedną z przodujących jednostek naukowych w dziedzinie nauk o życiu w Polsce. Od 1957 roku prowadzi badania podstawowe z biologii, biofizyki, biochemii i genetyki. Instytut osiągnął najwyższą pozycję (kategoria A+) w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyniki innowacyjnych badań prowadzonych w Instytucie są publikowane na łamach prestiżowych czasopism naukowych o światowej renomie. 

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Bala z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. med. Leszka Pączka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkrył, że powszechnie używane w szpitalach urządzenia medyczne mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego organu. Srebro ma właściwości odkażające, jest więc powszechnie używane w produkcji sprzętu medycznego, opatrunkach medycznych, a nawet maseczkach ochronnych. 

Nanosrebro znajduje się już nawet w pyle miejskim, który wprowadzamy do płuc w czasie zwykłego oddychania, a także w dezodorantach, środkach czystości, skarpetkach sportowych, a nawet w produktach spożywczych. Fakt, że rosnąca produkcja materiałów oraz wyrobów konsumenckich zawierających nanocząstki srebra sprawia, że jesteśmy coraz bardziej eksponowani na ten metal, nie jest nowy. Naukowcy na całym świecie zajmują się tym zagadnieniem od lat. Wciąż jednak nie wiemy, czy akumulacja srebra w naszych organizmach jest szkodliwa.

Z uwagi na lukę w dostępnej wiedzy, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN zdecydował, że warto problem nagłośnić. Temat powinien być widoczny w debacie publicznej. Naszym celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej i potencjalnych grantodawców na jego wagę. Wpływ srebra na nasze zdrowie jest niewystarczająco zbadany. 

Dotarliśmy do ponad 1 mln odbiorców mediów ogólnoinformacyjnych oraz branżowych — o profilu zdrowie i medycyna. Artykuł naukowy opisujący badania cieszył się większym zainteresowaniem — w trakcie kampanii abstrakt dostępny w sieci przeczytały 261 osoby, co oznacza wzrost o 51%. W wyniku akcji informacyjnej instytut nawiązał kontakty z firmą zajmującą się nanosrebrem.

Świadczymy specjalistyczne usługi PR dla instytutów naukowych, więc wiemy, jak popularyzować badania i pracować z trudną materią.

Publikacja naukowa: Poznański, J.; Sołdacki, D.; Czarkowska-Pączek, B.; Bonna, A.;  Kornasiewicz, O.; Krawczyk, M.; Bal, W.; Pączek, L. Cirrhotic Liver of Liver Transplant Recipients Accumulate Silver and Co-Accumulate Copper. Int. J. Mol. Sci. 2021, 22, 1782.

Komunikat prasowy:
https://proscience.pl/newsroom/nanoczastki-srebra-moga-przedostawac-sie-do-organizmu-czlowieka/

Przykładowa publikacja:
https://www.money.pl/gospodarka/ludzkosc-truje-sie-srebrem-alarmujace-odkrycie-polskich-naukowcow-6657562073627200a.html


Obróć stronę aby odblokowować.