Matematycy i ekonomiści na naukowym „START-cie”
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest najbardziej prestiżowym źródłem grantów w Polsce. Jeden z programów stypendialnych skierowany jest do stu najzdolniejszych naukowców przed 30. rokiem życia. Fundacja przyznaje im roczne stypendia.
Wyzwanie, które nam postawiono, to promocja programu stypendialnego START i wzmocnienie widoczności Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naszym zadaniem było zaprezentowanie w mediach 10 laureatów programu START 2019, którzy reprezentują takie dyscypliny, jak matematyka i ekonomia.
Wśród nich znaleźli się:
- Wojciech Hardy, wówczas jeszcze doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego, który dowiódł, że ściąganie nielegalnych wersji książek (e-booków) ma stosunkowo niewielki wpływ na ich legalną sprzedaż – mimo że Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów na świecie pod względem nielegalnego korzystania z treści, takich jak książki, e-booki, filmy czy seriale.
- Radosław Kurek, wówczas doktorant z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, który planował opracować uniwersalną metodę mierzenia rozwoju państwa – alternatywę do PKB na mieszkańca (obecnie ten wskaźnik dochodowy jest kluczowy przy porównywaniu rozwoju gospodarczego krajów, ale wielu ekonomistów zaznacza, że nie jest to doskonałe narzędzie do tego celu).
- Dr Mateusz Łełyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który w swoich badaniach wykorzystuje metody logiki matematycznej, aby rozjaśnić niektóre zagadnienia związane z filozofią, takie jak odpowiedź na pytanie „czego jako ludzie nigdy nie będziemy się w stanie dowiedzieć”.
- Dr Piotr Łozowski z Uniwersytetu w Białymstoku, który zbadał m.in., jak wyglądał rynek kredytowy, rynek nieruchomości i życie w Warszawie w XV wieku.
Wytypowanych ekonomistów i matematyków umieszczaliśmy w mediach wraz z wynikami ich badań. Naszym zadaniem było wydobycie z nich badawczych „smaczków” i przygotowanie do współpracy z dziennikarzami. W ramach kampanii popularyzującej ich projekty współpracowaliśmy zarówno z redakcjami krajowymi, jak i wrocławskimi, podlaskimi i małopolskimi.
Jako agencja PR dla naukowców, która świadczy specjalistyczne usługi dla sektora akademickiego, wiedzieliśmy jak rozmawiać z naukowcami, aby pomóc im w przygotowaniu do wystąpień publicznych.
Więcej o programie START:
https://start.fnp.org.pl/
Komunikaty prasowe:
https://proscience.pl/newsroom/slask-kopalnia-matematycznych-talentow-mlodzi-naukowcy-nagrodzeni-prestizowym-stypendium/
https://proscience.pl/newsroom/stu-najzdolniejszych-naukowcow-przed-trzydziestka-10-z-nich-zmieni-oblicze-polskiej-gospodarki/
https://proscience.pl/newsroom/warszawscy-naukowcy-zmieniaja-oblicze-nauki/