12 maja pomaszerują dla dobra nauki
W niedzielę 12 maja ulicami Warszawy przejdzie Marsz dla Nauki. To ogólnopolska i prospołeczna inicjatywa, której celem jest podkreślenie wagi nauki w życiu społecznym i zwiększenie głosu naukowców w debacie publicznej. Marsz wyruszy o godz. 13 spod Centrum Nauki „Kopernik”, a następnie przejdzie ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta.
Podczas wydarzenia przemówią znani naukowcy, w tym prof. Paweł Golik z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Marek Krawczyk – przewodniczący komisji ds. nauki z ramienia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Marsz dla nauki jest ogólnopolską i prospołeczną inicjatywą, która powstała w 2017 roku. W Polsce odbywa się po raz trzeci. Wydarzenie jest bezpartyjne, organizują je naukowcy, lekarze, studenci i działacze na rzecz nauki.
– Marsz jest wyrazem obrony wobec nauki. Nikogo dzisiaj nie dziwi, że ktoś publicznie wyraża swoją sympatię do określonej opcji politycznej, grupy wyznaniowej czy nawet zespołu muzycznego. Dlaczego więc z nauką jest inaczej? Organizując marsz, chcemy to zmienić i odczarować wizerunek naukowca, który obecnie jest kojarzony bardziej z czarodziejem z bajki niż zwykłym człowiekiem – mówi Mikołaj Fedorowicz, doktorant z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, współorganizator Marszu.
Z kolei Dominika Surała, inicjatorka wydarzenia, która od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem psychologii i jest też członkiem Klubu Sceptyków Polskich, mówi:
− Organizując Marsz dla Nauki, chcę stworzyć naukowcom możliwość, aby dzielili się tym, czym żyją na co dzień. Naukę tworzą ludzie, dlatego tak ważne jest, aby była ona dostępna dla każdego. −
Marsz dla Nauki – wydarzenia towarzyszące
Marsz przejdzie spod Centrum Nauki „Kopernik” na warszawskim Powiślu w kierunku Starówki już w najbliższą niedzielę, 12 maja. Zaplanowane są wydarzenia towarzyszące Marszowi, takie jak wycieczki naukowe, czy też panel dyskusyjny „Promocja i PR w nauce – jak przetłumaczyć naukowy bełkot w nowomowę mediów” w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Rozpoczną się one już 7 maja. Swoje prelekcje wygłoszą również znakomite osobistości ze świata nauki.
W sobotę 11 maja, podczas 23. Pikniku Naukowego przy PGE Narodowym, duzi i mali pasjonaci nauki będą mogli wkroczyć w świat nauki, by sprawdzić, według jakiego algorytmu działa nasz mózg i jakie błędy poznawcze popełnia, dowiedzieć się, co nas różni od maszyn, oraz w czym ludzie są od nich lepsi, a także kiedy zawetować decyzję sztucznej inteligencji.
Wszystkie informacje na temat Marszu znajdują się na stronie http://www.marszdlanauki.pl/
Tekst prezentuje projekt, który promujemy w ramach działań PR dla edukacji i szkolnictwa wyższego (w tym naukowców).