31 marca 2021

8 filmów i seriali o nauce, które musisz zobaczyć

Szukasz ciekawych inspiracji filmowo-serialowych na weekend świąteczny lub kolejny lockdown? My polecamy 8 tytułów, które pokazują świat nauki, naukowców, wielkie odkrycia i nowe światy, jednocześnie wciągając bardziej niż niejeden film sensacyjny. To produkcje, które zdobyły uznanie środowiska akademickiego i filmowego, ale jednocześnie wysokiej jakości rozrywka połączona z solidną dawką wiedzy.

Ośmiornica, nauczycielka życia (2020)

„Wiele osób mówi, że ośmiornica jest jak „obcy”, ale dziwne jest to, że gdy się do niej zbliżasz, zdajesz sobie sprawę, że jesteśmy do siebie bardzo podobni pod wieloma względami” mówi Craig Foster bohater filmu, który nurkując w zimnych wodach Atlantyku u brzegów południowej Afryki, nawiązuje niezwykłą relację z zamieszkującą te tereny ośmiornicą.

Oglądając film obserwujemy nie tylko fascynujące życie zwierząt i piękno podwodnego świata, ale także głęboką psychiczną i fizyczną przemianę głównego bohatera.

Film był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. tytuł najlepszego dokumentu podczas LabMeCrazy! Science Film Festival czy też Best Science/Nature Documentary w ramach Critics’ Choice Documentary Awards. Został także okrzyknięty jako Biggest Impact of The Year podczas World Congress of Science and Factual Producers Awards: The Buzzies.

Jim Allison: Breakthrough (2019)

Historia mężczyzny, który szuka lekarstwa na raka. Dziś Jim Allison – laureat Nagrody Nobla 2018 za odkrycie roli układu odpornościowego w zwalczaniu raka – to postać znana w świecie nauki. Ale przez dziesięciolecia toczył on samotną walkę ze sceptycznie nastawionym środowiskiem medycznym i oporem dużych firm farmaceutycznych. Jim Allison: Breakthrough przenosi nas do świata nowoczesnej medycyny, pokazując go z perspektyw prawdziwego amerykańskiego pioniera tej dziedziny w poruszający i jednocześnie bardzo angażujący sposób.

Film wyróżniony podczas SILBERSALZ Science&Media, Bergen International Film Festival oraz AAAS Kavli Science Journalism Awards. The Washington Post ogłosił go jednym z Top 10 Filmów 2019 roku

Antropocen: Epoka człowieka (2018)

Jako gatunek jesteśmy obecnie najbardziej wpływową formą życia na ziemi. Ogromną siłą natury rządzącą się własnymi prawami.

„Antropocen: Epoka człowieka” dokumentuje różne formy oraz przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Ten, mimo wszystko optymistyczny portret naszej planety i jej mieszkańców pokazuje liczne nowatorskie rozwiązania naukowe i społeczne, których celem jest znalezienie odpowiedzi na największe wyzwania naszych czasów – wpływ 7 miliardów ludzi na dalsze losy naszej planety.

Film zdobył 6 nominacji, m.in. w Millennium Docs Against Gravity, MFF Toronto czy też Critics’ Choice Documentary.

Enslaved (2020)

Enslaved to brytyjsko-kanadyjski serial dokumentalny, który pokazuje 400 lat handlu ludźmi z Afryki do Nowego Świata z perspektywy trzech różnych historii.

Towarzyszymy w nim Samuelowi L. Jacksonowi, który za pomocą testów DNA szuka swoich afrykańskich korzeni i dziedzictwa przodków. Obserwujemy podwodne akcje poszukiwawcze, których celem jest zlokalizowanie i odzyskanie wraków statków, na których zmarło co najmniej dwa miliony ludzi schwytanych przez handlarzy niewolników, zanim dotarli do ​​Ameryki Północnej. Poznajemy też badania na temat wpływu handlu niewolnikami na gospodarkę, politykę i kulturę na przestrzeni wieków. 

Serial zdobył tytuł Best History Long Format w ramach World Congress of Science and Factual Producers Awards: The Buzzies.

https://www.imdb.com/video/vi1548664345?playlistId=tt9179882&ref_=tt_pr_ov_vi

Cosmos: Possible Worlds (2020)

Po wielkim sukcesie serii „Kosmos: Odyseja czasoprzestrzenna” Neil deGrasse Tyson powraca jako gospodarz nowego amerykańskiego serialu dokumentalnego, aby zaprezentować nam kolejne niezwykłe odkrycia naukowe. Serial zabiera widzów w niezwykłą podróż, pokazując światy zagubione, światy, które dopiero nadejdą i światy, które pewnego dnia mogą zamieszkać ludzie.

Nagrody: Best Science Long Format oraz Best Host/Presenter in a Science/History or Wildlife Program w ramach World Congress of Science and Factual Producers Awards: The Buzzies.

Particle Fever (2014)

To dokument o największym przedsięwzięciu naukowym i technicznym ostatnich lat – ogromnym zderzaczu hadronów pod Genewą. Opowiada niesamowitą historię poszukiwania nieuchwytnej cząstki bozonu Higgsa. Co ciekawe, nie trzeba być entuzjastą fizyki, aby móc cieszyć się produkcją, która szybko wciąga w świat odkrywanie zjawisk fizycznych. Film uświadamia również, ile tysięcy osób potrzeba, by cud techniki zadziałał i pozwolił odkryć szereg zagadek w mikroskali, które przekładają się na funkcjonowanie całego wszechświata. 

https://youtu.be/akCJc7K3DUU

Planet of the Humans (2019)

Niewątpliwie jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów dokumentalnych 2019 roku. Wyprodukowany przez laureata Oscara, Michaela Moore’a ukazał się na YouTubie w Dzień Ziemi. Dotychczas obejrzało go ponad dziewięć milionów ludzi. Jednak sukces tego filmu pokazuje również, że ludzie bardzo lubią dostawać jasny przekaz bez odruchu zagłębiania w dane, na których został zbudowany. Pomimo wielu negatywnych opinii ze strony środowiska naukowego, stawia kilka cennych diagnoz.

https://youtu.be/3ZsXyDkyrCk

Można panikować (2020)

Po obejrzeniu tego filmu dokumentalnego możliwe jest popadnięcie nawet w stan przygnębienia. Zapewniam jednak, że warto doświadczyć takiego uczucia. Fizyk atmosfery profesor Szymon Malinowski udowadnia w nim, że Polacy mogą, a nawet powinni zacząć niepokoić się o swoją przyszłość. Nieodwracalne konsekwencje zmian klimatycznych nie dotyczą już tylko odległych nam obszarów, ale już teraz zbierają ogromne żniwo w naszych lasach i rzekach.

Obróć stronę aby odblokowować.