27 marca 2021

Chcą wspierać długowieczne warszawskie przedsiębiorstwa

W czasie pandemii warszawiacy tłumnie ruszyli ratować ponad 100-letni Sklep Ogrodniczy „U Jadzi” i Rurki z Wiatracznej. Społeczne akcje nie zdołały jednak uratować stacjonarnego punktu Pracowni Rękawiczek Tomasza Kowalskiego przy ul. Chmielnej 10 w Warszawie, który działał 120 lat. Dlaczego? Nikt nie wiedział o kłopotach firmy. Pracownicy Akademii Leona Koźmińskiego chcą zapobiec takim sytuacjom. Stworzyli listę i mapę przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw. Znaleźli ich 34, najstarsze powstało w 1819 roku.

Obecnie wiele przedsiębiorstw znajduje się w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19. Wśród nich istnieją jednak małe i średnie firmy rodzinne oraz zakłady rzemieślnicze, których korzenie sięgają czasów przedwojennych. Historia tych przedsiębiorstw, to historia wielokrotnie dramatyczna, naznaczona nieciągłością i wyzwaniami. Te firmy, które przetrwały, a jest ich naprawdę niewiele, stanowią nieodłączny element dziedzictwa kulturowego i społecznego Warszawy. Z jednej strony mogą one stanowić inspirację jak przetrwać w najtrudniejszych momentach historii, a z drugiej zasługują na szczególną uwagę oraz wsparcie otoczenia.

– Nie ma zestawienia wszystkich przedwojennych małych i średnich przedsiębiorstw rodzinnych, z którego wiedzę mogliby czerpać mieszkańcy Warszawy – opowiadają dr Anna Pikos i dr Tomasz Olejniczak z Zakładu Historii Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego, którzy od kilku lat analizują losy polskich długowiecznych firm. – Akcje społeczne zainspirowały nas, aby taką listę opracować. Zależy nam na tym, aby te firmy przetrwały – mówią naukowcy.

Listę przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw ograniczyli do małych i średnich przedsiębiorstw, firm rodzinnych oraz zakładów rzemieślniczych. Wykaz zawiera nazwę firmy, datę powstania, adres oraz stronę internetową. Dodatkowym elementem jest mapa, która pozwoli na łatwiejszą lokalizację firmy.

– Zakładamy, że mieszkańcy Warszawy mogą przechodzić obok tych firm, nie wiedząc jak ciekawą posiadają one historię. Oczywiście mamy świadomość, że prezentowana przez nas lista może być niepełna, stąd prosimy o kontakt wszystkie osoby, które posiadają informacje o przedwojennych firmach warszawskich – apelują dr Anna Pikos i dr Tomasz Olejniczak.

Lista przedsiębiorstw powstała na podstawie bazy najstarszych polskich firm Akademii Leona Koźmińskiego, bazy Historii Polskich Spółek Akcyjnych opracowanej przez przedstawicieli Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych oraz zasobów interaktywnej bazy warszawskich rzemieślników opracowanej przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Link do mapy online z zaznaczonymi najstarszymi warszawskimi przedsiębiorstwami: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1uYrsf0h39xRkoVGsE4WDdZJNoSgZfRzP&usp=sharing.

Obróć stronę aby odblokowować.