12 września 2017

Chińska inicjatywa „Pasa i Szlaku” – czas na konkrety

Znamy już wizję współpracy gospodarczej Polski i Chin prezentowaną jako inicjatywa „Pasa i Szlaku”. Przyszedł czas na konkrety. O tym, jak przekuć ją w działania, będzie dyskutować Pierwsze Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej. Organizatorami wydarzenia (15 września) są China Europe International Business School oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

Chińska inicjatywa „Pasa i Szlaku””, czyli idea Nowego Jedwabnego Szlaku, od kilku lat rozpala wyobraźnię biznesu i polityki nad Wisłą. Wizję zysków ze współpracy gospodarczej Polski i Chin wzmocniły także wizyta w Polsce prezydenta Chin Xi Jinpinga w czerwcu 2016 r. i podpisanie wspólnego oświadczenia w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a Chinami. Partnerstwo zakłada utworzenie komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki.

Rzeczywistość biznesowa jest jednak bardziej skomplikowana. Obroty handlowe Polski i Chin wykazują ogromny deficyt po stronie polskiej (prawie 20 mld dol. w 2016 r.). Specyfika regulacyjna rynku oraz kultury biznesowej powoduje, że wejście na rynek chiński – w tym rynek zamówień publicznych – jest dużym wyzwaniem dla firm europejskich, co stało się jednym z głównych tematów dyskusji między Brukselą a Pekinem. Tymczasem w sierpniu chiński rząd przyjął wytyczne dla inwestycji zagranicznych, aby powstrzymywać umowy, które nie mają mocnej podstawy biznesowej.

W takim kontekście biznesowa obietnica „Pasa i Szlaku” potrzebuje konkretów: rozmowy o sukcesach, analizy źródeł niepowodzeń i wzajemnego uczenia się kultury biznesowej. Taka idea stoi za Pierwszym Forum Rozwoju Chin i Europy Środkowej, które w tym roku odbędzie się w Warszawie, 15 września (piątek), w hotelu Bellotto (ul. Senatorska 13/15). Podczas konferencji wystąpią eksperci od spraw gospodarczych i politycznych, w tym:

  • Jiang Jianqing, profesor China Europe International Business School i były przewodniczący banku ICBC, jednej z największych instytucji finansowych na świecie, obecnej także w Polsce. Prof. Jiang Jianqing jest przewodniczącym Sino-CEE Fund (tzw. funduszu „16+1”)*
  • Ding Yuan, prorektor China Europe International Business School, były dyrektor Centrum Globalizacji Chińskich Firm
  • Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów, profesor Akademii Leona Koźmińskiego
  • Jan Kohout, prezes Instytutu Nowego Jedwabnego Szlaku w Pradze i zarazem doradca prezydenta Republiki Czeskiej
  • Wu Yindeng, prezes Liugong Group, Polska

Zdaniem prof. Roberta Rządcy, prorektora ds. naukowych Akademii Leona Koźmińskiego, wybór Warszawy na miejsce konferencji świadczy o tym, jak ważnym partnerem Polska jest dla Chin.

– Podobne wydarzenia są obecnie organizowane przez China Europe International Business School w Londynie, Paryżu, Monachium i Zurychu. Podczas spotkania zostaną omówione nie tylko chińskie inwestycje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także możliwości współpracy w tzw. nowej ekonomii czy polskie sukcesy w Chinach – mówi prof. Rządca, który odpowiada za współpracę uczelni z Chinami. Akademia Leona Koźmińskiego utworzyła nawet nowy kierunek studiów podyplomowych o współpracy biznesowej z Chinami.

Konferencja ma charakter otwarty (wymagana jest rejestracja). Program wydarzenia dostępny jest na: http://forumpolskochinskie.kozminski.edu.pl/.

Jeden pas, jeden szlak

Idea Nowego Jedwabnego Szlaku zaprezentowana oficjalnie jesienią 2013 roku stała się sztandarowym projektem i symbolem aspiracji Chin pod rządami Xi Jinpinga. Inicjatywa, przez Chiny promowana jako koncepcja „Pasa i Szlaku”, jest projektem ukierunkowanym gospodarczo, mającym na celu budowę połączeń infrastrukturalnych pomiędzy mniej rozwiniętymi częściami Chin, centralną i zachodnią, a Europą. Europa Środkowo-Wschodnia odgrywa z punktu widzenia Chin szczególną rolę w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Przez region EŚW przechodzą trzy potencjalne korytarze: z portów greckich przez kraje Europy Południowej i Bałkanów Zachodnich, przez Polskę oraz przez państwa bałtyckie.

W ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku”” powstał format współpracy 16+1, który dysponuje własnym funduszem. W skład formatu oprócz Chin wchodzą Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Serbia, Albania, Bośnia, Czarnogóra i Macedonia.


China Europe International Business School

China Europe International Business School (CEIBS) jest wspólnym przedsięwzięciem rządu Chińskiej Republiki Ludowej i Unii Europejskiej. Partnerami CEIBS są uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju oraz Europejska Fundacja Rozwoju Zarządzania. Misją CEIBS jest szkolenie liderów biznesu rozumiejących warunkowania współpracy Chin i Unii Europejskiej. Uczelnia jest najlepszą uczelnią biznesową w Azji (11. miejsce w rankingu globalnych programów MBA opracowywanym przez „Financial Times”). CEIBS ma kampusy w Szanghaju, Pekinie, Zurychu oraz Akrze (Ghana).

Akademia Leona Koźmińskiego współpracuje z CEIBS od początku 2017 roku w obszarze badań naukowych. Celem międzynarodowego projektu badawczego, w którym uczelnia bierze udział, jest identyfikacja kluczowych kompetencji firm z krajów tzw. rynków wschodzących, które osiągają sukces na rynkach międzynarodowych. Najbliższe spotkanie zespołu badawczego odbędzie się w październiku w Szanghaju. Współpraca dotyczy także projektów badawczych związanych z zarządzaniem, rynkami finansowymi, a także innymi problemami istotnymi z punktu widzenia relacji pomiędzy Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Projekty te będą finansowane przez fundusz Sino-CEE. Akademia będzie także współorganizowała wizyty studyjne słuchaczy programu Executive MBA CEIBS w Polsce jako część wizyt w Europie. Uczelnia utworzyła także nowy program studiów podyplomowych: Biznes chiński – jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku.

Obróć stronę aby odblokowować.