Eksperci technologii kosmicznych spotkają się w Warszawie
Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu ramowego Horyzont 2020 zaprasza na Międzynarodowy Dzień Informacyjny dotyczący finansowania badań w dziedzinie przestrzeni kosmicznej z programu Horyzont 2020. Wydarzenie odbędzie się 29 września br. o godz. 9:00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzień wcześniej naukowcy i przedstawiciele firm z branży technologii kosmicznych spotkają się na sesji brokerskiej.
Przestrzeń kosmiczna jest jednym z obszarów programu Horyzont 2020 – największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.
– Wykorzystanie technologii kosmicznych przez polskie firmy i instytucje naukowe staje się polską specjalnością w tym programie – mówi Sebastian Serwiak, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego, który współorganizuje wydarzenie.
W Warszawie spotkają się m.in. eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji ds. Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej, Europejskich Agencji Wykonawczych ds. Badań oraz ds. MŚP, a także szefowie małych i średnich firm oraz instytucji badawczych, które już skorzystały lub chcą skorzystać z finansowania w programie ramowym Horyzont 2020.
Podczas wykładów i prezentacji przedsiębiorcy i naukowcy dowiedzą się m.in. jak starać się o finansowanie swoich przedsięwzięć, jak przygotować i składać wnioski konkursowe. Wydarzenie będzie także wyjątkową okazją do zobaczenia łazików marsjańskich skonstruowanych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz pierwszego polskiego satelity naukowego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.
Okazja do zbudowania konsorcjum
Istotną częścią wydarzenia będzie sesja brokerska 28 września br. o godz. 16:00.
– To jedna z rzadkich okazji, kiedy naukowcy i przedstawiciele firm mogą nawiązać kontakty biznesowe i znaleźć partnerów do uzyskania finansowania i wspólnej realizacji projektów wykorzystujących technologie kosmiczne – mówi Piotr Świerczyński, ekspert od technologii kosmicznych w Krajowym Punkcie Kontaktowym dla programu ramowego Horyzont 2020.
Ponad 140 firm i instytucji naukowych
W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele ponad 80 instytucji badawczych i uczelni z Polski i Europy, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Niemieckiego Instytutu Komunikacji i Nawigacji, Instytutu Studiów Kosmicznych w Katalonii czy Politechniki Czeskiej w Pradze. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele ponad 60 firm z branż bliskich technologiom kosmicznym, w tym Airbus Defense & Space, Honeywell Aerospace, Polska Grupa Zbrojeniowa, Asseco Poland, a także przedstawiciele narodowych agencji kosmicznych.
Tekst prezentuje projekt, który promujemy w ramach działań PR dla innowacji i prac B+R.