31 sierpnia 2015

Firma Olgi Malinkiewicz z japońskim inwestorem

Firma stworzona przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz, Saule Technologies, podpisała dziś umowę z japońskim koncernem Sawada Holdings. – Dzięki tej współpracy stajemy się globalną marką. Jesteśmy coraz bliżej wprowadzenia na rynek ogniw słonecznych nowej generacji – zapowiada Malinkiewicz.

Umowę z Saule Technologies osobiście sygnował dziś w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Hideo Sawada, jeden z najważniejszych japońskich biznesmenów. Hideo Sawada stoi na czele notowanego na japońskiej giełdzie Sawada Holdings. Ma udziały w kilkunastu wiodących przedsiębiorstwach, głównie z sektora finansowego. Zbudował od podstaw jedną z najpotężniejszych w Japonii firm turystycznych – biuro podróży HIS działa obecnie w 125 krajach świata. Latem tego roku światowe media donosiły o pierwszym hotelu obsługiwanym wyłącznie przez roboty. Henn-na Hotel powstał na terenie należącego do Sawady parku rozrywki Huis Ten Bosh w Nagasaki.

W ostatnim czasie biznesmen inwestuje w sektorze energetycznym. Na zachodzie Japonii uruchomił sieć energetyczną o mocy 50 MW zasilaną płynnym gazem LNG (ang. liquefied natural gas). Umowa z Saule Technologies to kolejna inwestycja Sawady w odnawialne źródła energii (OZE).

– Jesteśmy dumni, że po roku działalności Saule Technologies zyskuje tak znaczącego inwestora. Ta współpraca potwierdza, że weszliśmy na światowy rynek. Będziemy kontynuować badania nad wykorzystaniem ogniw perowskitowych we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata. Przyspieszymy prace nad wdrożeniami – podkreśla Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

Polska wspiera nowatorską technologię

Prace nad wdrożeniami usprawni także wsparcie dwóch ważnych polskich instytucji. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało Saule Technologies grant o wartości ponad 25 milionów złotych w konkursie „Szybka Ścieżka” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Symboliczną jedną akcję w Saule Technologies objęła Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie promować potencjał polskiej firmy energetycznej na świecie i zabiegać o urynkowienie technologii stworzonych na bazie prac naukowych Olgi Malinkiewicz i jej zespołu.

W Polsce rodzą się globalne marki

Zdaniem prezesa Saule Technologies, Piotra Krycha, jeśli technologie tworzone w Polsce będą odpowiednio pielęgnowane i rozwijane, a także wspierane przez rząd, to właśnie w naszym kraju powstanie kolejny Apple, Google lub Facebook.

– Polska jest gotowa na to, aby wykorzystać możliwości przeznaczania środków unijnych z perspektywy 2014–2022 na innowacje i stworzyć globalne marki technologiczne. Polska myśl technologiczna może być rozwija w kraju. Mamy bazę naukową, infrastrukturę i przemysł, który jest gotowy wspierać badania i rozwój nad wynalazkami – przekonuje Krych.

Rzadki minerał kluczem do sukcesu

W 2014 roku polska naukowiec otrzymała nagrodę Komisji Europejskiej w prestiżowym konkursie Photonics21. Eksperci docenili rozwijaną przez nią technologię produkcji ogniw słonecznych na bazie perowskitów, minerałów o bardzo szczególnych właściwościach. Dzięki swojej budowie znakomicie pochłaniają światło. W naturze występują rzadko, ale naukowcy potrafią je wytwarzać także w laboratoriach. A Olga Malinkiewicz opracowała technologię umożliwiającą wytwarzanie lekkich, elastycznych i stosunkowo tanich ogniw fotowoltaicznych, które w wydajny sposób mogą wytwarzać energię.

Obróć stronę aby odblokowować.