Konferencja „Science: Polish Perspectives” w Cambridge – polscy naukowcy za granicą spotkają się po raz kolejny
Metafizyka czasu, nawigacja dzięki sztucznej inteligencji, a także co mają ze sobą wspólnego sztuka i nauka – o tych i wielu innych tematach prelegenci opowiedzą podczas organizowanej przez Fundację Polonium konferencji „Science: Polish Perspectives” 8 i 9 listopada na Uniwersytecie w Cambridge.
Polscy naukowcy, którzy pracują za granicą, spotkają się w Wielkiej Brytanii już po raz dziesiąty – by wymienić się doświadczeniami, zintegrować, a także nawiązać nowe kontakty zarówno ze środowiskiem akademickim, jak i biznesowym. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i popularnonaukowy, a żeby umożliwić udział w niej uczestnikom z innych krajów, całość poprowadzona zostanie w języku angielskim.
Różne dziedziny nauki w jednym miejscu
W tegorocznej edycji wydarzenia wezmą udział przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin nauki – od chemii i fizyki aż po literaturę i prawo. Głos zabierze wielu światowej sławy polskich naukowców, a wśród nich jeden z pionierów badań nad metodami obrazowania mózgu za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego prof. Richard Frąckowiak z University College London. Ekspert wizualizacji danych naukowych Martin Krzywinski, którego prace publikowane były już między innymi w magazynie New York Times oraz czasopismach naukowych, zainspiruje uczestników wydarzenia do refleksji nad punktami stycznymi sztuki i nauki. Prof. Kasia Jaszczolt z Uniwersytetu w Cambridge natomiast podzieli się z uczestnikami wydarzenia wiedzą o swoich badaniach nad metafizyką czasu.
„Jest nam niezmiernie miło, że będziemy mogli spotkać się ponownie. Przygotowaliśmy dla uczestników konferencji liczne panele dyskusyjne, a także kilkanaście prezentacji i zbiór ponad 20 plakatów, które wyłoniliśmy w konkursie abstraktów” – mówi prezes Fundacji Polonium Justyna Pielecka-Fortuna. Na gości czekają również warsztaty organizowane między innymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, a całą konferencję zwieńczy uroczysta kolacja w St. John’s College.
Międzynarodowa integracja
W poprzednich latach wydarzenie było organizowane zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Niemczech. W przyszłym roku konferencja zawita do Szwajcarii. W różnych miastach na całym świecie odbywają się też mniejsze spotkania z cyklu „Science: Polish Perspectives Meetup” – do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie, Delft, Berlinie, Nowym Jorku, Florencji i Zurychu. W ten sposób Fundacja Polonium poznaje oczekiwania polskich naukowców związane z powrotem do kraju oraz ich motywacje do podtrzymywania więzi z Polską. Rezultatem tego jest opublikowany w 2018 r. raport „Niedostrzeżeni: Polska diaspora naukowa jako źródło kapitału społecznego”.
Tegoroczna edycja konferencji finansowana jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Dialog”. Patronat honorowy nad wydarzeniem mają Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie oraz Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie, a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Event wsparli też liczni partnerzy instytucjonalni, komercyjni i społeczni.
Rejestracja na konferencję jest możliwa poprzez stronę internetową Fundacji Polonium: poloniumfoundation.org/sppcam2019.