Młodzi Polacy opanują Cambridge
Polscy naukowcy pracujący i studiujący na co dzień na zagranicznych uczelniach spotkają się na Uniwersytecie Cambridge, by zaprezentować światu wyniki swoich badań podczas Science: Polish Perspectives 2015 (SPP2015).
Blisko 200 młodych naukowców, doktorantów i studentów 30 i 31 października br. pokaże wyniki swoich badań naukowych na Clare College w Cambridge. Łączy ich jedno – wszyscy pochodzą z Polski, ale od kilku lat realizują swoją karierę i badawcze marzenia na najlepszych uczelniach na świecie.
– Science: Polish Perspectives to coś więcej niż coroczna konferencja. To platforma wymiany informacji między różnymi dziedzinami nauki. To międzynarodowa społeczność naukowców związanych z Polską. Wreszcie — to idea wspierająca polską naukę, zarówno w kraju, jak i na całym świecie — mówi Karolina Mirowska, liderka zespołu organizatorów tegorocznej SPP2015. Jest biolożką z Łodzi. Na Uniwersytecie Southampton bada podobieństwa zegara biologicznego muchy owocówki i ssaków.
Od badań na temat strachu do wykorzystania dronów w biznesie – warsztaty, prezentacje i wykłady
Tematy prezentacji badań, sesji warsztatowych i wykładów otwartych podczas SPP2015 sięgają od tajemnic ludzkiego ciała do próby odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób mysz boi się kota. Poprowadzą uczestników przez zakamarki mózgu aż do najnowszego spojrzenia na GMO. Specjalny warsztat Boston Consulting Group zostanie poświęcony wykorzystaniu dronów w biznesie. Prezentacje mają formę krótkich popularnonaukowych TEDtalks. Dzięki temu nawet bardzo skomplikowane projekty są zrozumiałe dla wszystkich gości wydarzenia reprezentujących różne dyscypliny naukowe.
Goście specjalni – wielcy naukowcy
W tym roku gośćmi specjalnymi wydarzenia będą znani w świecie naukowym polscy badacze. Podczas SPP2015 w Cambridge o własnych odkryciach opowiedzą: pracujący w Singapurze autor komputerowej mapy mózgu prof. Wiesław Nowiński, ekspert w dziedzinie krystalografii prof. Mariusz Jaskólski, neurobiolog i popularyzator nauki prof. Jerzy Vetulani, socjolożka i obserwatorka karier naukowych prof. Izabela Wagner oraz prof. Jerzy Paszkowski z Uniwersytetu Cambridge, który wraz z prof. Sir Davidem Baulcombem opowie o wspólnych badaniach nad GMO.
Polscy naukowcy łamią stereotyp typowego imigranta
– Do tej pory konferencja przyciągnęła uczestników z wielu krajów europejskich, głównie z Wielkiej Brytanii, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jej wysoki profil badawczy pokazuje niestereotypowe oblicze polskich imigrantów – mówi Michał Janiak, jeden z organizatorów, który we Flandryjskim Instytucie Biotechnologii bada wpływ stresu na rośliny.
Wśród sponsorów i partnerów SPP2015 są m.in.: Ambasada RP w Londynie, Baltic Centre for Technology Transfer, Boston Consulting Group, Inglot, Polpharma SA, Selvita SA. Wydarzenie swoim patronatem objęły m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki. Science PR wspiera SPP2015 w działaniach komunikacyjnych.
Tekst prezentuje projekt, który promujemy w ramach działań PR dla edukacji i szkolnictwa wyższego (w tym naukowców).