28 listopada 2016

Naukowcy zbadali, jak zmienia się sprawność umysłu poddanego treningowi

60-latek może podejmować decyzje tak szybko jak 30 lat wcześniej, a 40-latek może podkręcić pamięć o jedną trzecią i utrzymać dobry wynik przez kolejne dekady. Jest jeden warunek: trzeba ćwiczyć. W treningu mózgu sprawdzają się te same zasady co przy doskonaleniu ciała na siłowni.

Zakończyła się właśnie analiza wyników 5,5 tys. osób, które korzystały ze specjalnych gier służących trenowaniu różnych aspektów działania ludzkiego umysłu: szybkości decyzji, koncentracji uwagi, pamięci i logicznego myślenia. Okazuje się, że systematycznie ćwiczony mózg poprawia rezultaty
w każdej z tych kategorii.

Poprawa „pamięci podręcznej”

W przypadku ćwiczenia pamięci krótkotrwałej największą poprawę wśród dorosłych (34 proc.) odnotowano u grupy 40-50-latków. Ten rodzaj pamięci przydaje się np. przy zapamiętywaniu numeru telefonu przed jego wpisaniem na klawiaturze. Osiągnięcie takiego wyniku umożliwia zadanie, w którym uczestnicy muszą zapamiętać i powtórzyć sekwencję kilku elementów pojawiających się na planszy. Trenujący na początku utrzymują w pamięci tylko ok. pięciu elementów, ale po 30 sesjach treningowych mogą zapisać w pamięci krótkotrwałej już ok. siedmiu obiektów.

– Dla osób wieku 40+ sprawność umysłu ma szczególne znaczenie – mówi Olaf Furmanek, który we współpracy z naukowcami stworzył Neurogrę. – To często ludzie u szczytu kariery zawodowej, którzy chcieliby przez kolejne lata móc w pełni korzystać ze swojej wiedzy i doświadczeń.

Okazuje się, że 40-latkom służy także trening mózgu w zakresie logicznego myślenia. Przeganiają w takich zadaniach młodzież już około 15. sesji treningowej, a swój maksymalny poziom osiągają około 25. sesji. W ćwiczeniu polegającym na zapamiętywaniu i analizie powiązań między ludźmi osoby 40-letnie poprawiają o 28 proc. umiejętność szeregowania i porządkowania informacji, by w razie potrzeby móc wydobyć z pamięci wiedzę niezbędną do wyciągania wniosków. Na co dzień ta umiejętność przydaje się np. przy śledzeniu czyjegoś toku rozumowania czy w kreatywnych zajęciach, gdzie należy poszukiwać zależności między zjawiskami.

Najstarsi z największymi postępami!

Z kolei w grupie 60-70-latków stwierdzono ogromny postęp w ćwiczeniach rozwijających szybkość podejmowanych decyzji. Po 30 sesjach treningowych niemal dorównali oni najlepszym graczom młodszym od nich nawet o cztery dekady! Pokazują to wyniki ćwiczenia, w którym uczestnicy muszą wskazywać, czy widziany obiekt pojawił się wśród wyświetlanych już wcześniej. W czasie pierwszych sesji treningowych najszybsze reakcje odnotowano wśród 20-latków, a najwolniejsze u osób najstarszych. W miarę ćwiczeń wszyscy poprawiali swoje osiągnięcia, ale największe postępy poczynili… 70-latkowie.

Prof. Hanna Bednarek, psycholog poznawczy z Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę na konstrukcję treningów w formie gier komputerowych, jak i specyfikę poszczególnych ćwiczeń.

– Naukowcy są zgodni, że skuteczność takich treningów zależy od ćwiczonych funkcji i motywacji uczestników. Nie bez znaczenia jest wiek uczestników oraz platforma, z której korzystają. Co więcej, na wypracowane rezultaty wpływa nie tylko dobór i atrakcyjność ćwiczeń, lecz także czas trwania treningów, ich częstotliwość oraz intensywność w tygodniu, czyli zaangażowanie ćwiczącego – wyjaśnia prof. Bednarek.

Psycholog z Uniwersytetu SWPS wskazuje na doniesienia ze świata neuronauki. Zgodnie z nimi różnorodne deficyty poznawcze, np. problemy z pamięcią czy koncentracją, można łagodzić poprzez odpowiednio zaplanowany trening. Dzieje się tak dzięki tzw. plastyczności mózgu.

– Chodzi o zdolność tego narządu do tworzenia nowych połączeń między komórkami nerwowymi pod wpływem bodźców i zadań – podkreśla uczona.

Siłownia dla mózgu

Ćwiczenia mózgu powinny być systematyczne, ale zajmują mniej czasu niż siłownia (i nie trzeba po nich brać prysznica). Rekomendowane są trzy treningi tygodniowo po 15-20 minut. W tym czasie użytkownik przechodzi przez sesję składającą się z pięciu gier. Ważne jest, by podczas ćwiczeń zapewnić sobie chwilę spokoju i skupienia. Zaszycie się w cichym kącie może ułatwić aplikacja mobilna Neurogra, która właśnie ruszyła. Po podaniu kodu „trenujmozg” można z niej przez miesiąc korzystać bezpłatnie.

Dane pochodzą z analizy wyników 5498 użytkowników serwisu www.Neurogra.pl w okresie wrzesień 2015 – marzec 2016.


Tekst prezentuje działania startupu naukowego, które promujemy w ramach działań PR dla startupów naukowych.

Obróć stronę aby odblokowować.