17 listopada 2023

Politechnika Warszawska z ‘pro science’: Powstało nowe zaplecze B+R dla przemysłu

Cieszymy się, że możemy poinformować o kolejnym ultraciekawym projekcie komunikacyjnym. Powstała mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych. Przedsięwzięcie koordynuje Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. A my doradzamy, jak skutecznie dotrzeć do przemysłu.

O co dokładnie chodzi? – Przemysł, podobnie, jak my, pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej, potrzebują dostępu do coraz to nowocześniejszej aparatury badawczo-rozwojowej. Bez tego nie rozwiniemy zaawansowanych technologii – opowiada prof. Wojciech Wróbel, dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wspólnie z 50 osobowym zespołem fizyków, chemików, inżynierów materiałowych, inżynierów elektryki i elektroniki z 5 wydziałów, Politechnika Warszawska kupiła 32 urządzenia. – Razem z aparaturą, którą już mamy, tworzą one kompletne zaplecze badawczo-rozwojowe, które pozwoli na wypracowanie nowych technologii materiałowych i sensorycznych – na rzecz efektywności energetycznej, elektromobilności czy bezpiecznej żywności. To między innymi samoloty i motoszybowce, które pełnią funkcję latających platform badawczo-rozwojowych, ale także mikroskopy do charakterystyki nowych materiałów, nad którymi pracuje przemysł – mówi prof. Wróbel.

‘Pro science’ w ramach umowy podpisanej z Politechniką Warszawską zajmuje się doradztwem, stworzeniem koncepcji komunikacji do przemysłu i jej wdrożeniem.

„Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych”, jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Obróć stronę aby odblokowować.