9 marca 2016

Polskie firmy zdobyły już prawie 35 mln euro z Horyzontu 2020

KGHM Polska Miedź, Mostostal Warszawa i Vigo System to spółki giełdowe, które są w polskiej czołówce pod względem udziałów w międzynarodowych projektach finansowanych z programu Horyzont 2020. Ale szansę na sfinansowanie innowacyjnych projektów wykorzystują także firmy z sektora MŚP. We wtorek, 15 marca, eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 podpowiedzą przedsiębiorcom, jak zdobyć pieniądze na rozwój. 

W największym na świecie tego typu programie finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzoncie 2020 – bierze obecnie udział 135 polskich firm. Niektóre uczestniczą jednocześnie w kilku międzynarodowych konsorcjach, a 25 z nich pełni rolę koordynatorów projektów. Niemal dwa lata po starcie programu Horyzont 2020 łączna kwota dofinansowania dla polskich firm biorących udział w międzynarodowych projektach (bez instytucji naukowych i badawczych, urzędów i agencji) to ok. 34,6 milionów euro (stan po 200 konkursach na 26.02.2016 r.).

Duże firmy tworzą działy innowacji

Przykładami dużych firm, które zaangażowane są w kilka międzynarodowych projektów, są KGHM Polska Miedź, Mostostal Warszawa i specjalizująca się w produkcji detektorów na podczerwień firma Vigo System. Każda z nich realizuje po 3 innowacyjne projekty, na które otrzymały z Horyzontu 2020 od 740 tys. do 1,3 mln euro. KGHM jest ponadto koordynatorem jednego z przedsięwzięć. Wraz z kilkunastoma partnerami, w tym ze swoim centrum badawczo-rozwojowym KGHM Cuprum, niemiecką spółką-córką KGHM Kupfer oraz kilkoma polskimi i zagranicznymi uczelniami realizuje projekt BioMOre. Badania dotyczą możliwości wydobycia złóż metali położonych głębiej niż 1 km nową metodą wykorzystującą biotechnologię. Sama KGHM Polska Miedź zdobyła w Horyzoncie 2020 prawie 1 mln euro, które przeznaczyła na badania w projekcie BioMOre.

– Polskie duże firmy coraz sprawniej korzystają z finansowania projektów badawczych dzięki Horyzontowi 2020. Przywiązują do pozyskania grantów na rozwój innowacji coraz większą wagę. Wskazuje na to rosnąca liczba spółek, w których działają i powstają dedykowane działy badań i innowacji, np. KGHM, Mostostal, Tauron, Orlen – wymienia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 (KPK). To instytucja, która pomaga firmom i naukowcom w ubieganiu się o granty na badania i rozwój.

Instrument MŚP – specjalna oferta dla małych i średnich firm

Ale beneficjentami grantów na sfinansowanie innowacji są także małe i średnie przedsiębiorstwa. Medyczna spółka Synektik z Warszawy otrzymała ok. 3,69 mln euro na badania kliniczne innowacyjnego kardioznacznika stosowanego w rozpoznawaniu chorób serca. To do tej pory najwyższa kwota dofinansowania dla polskiej firmy z Instrumentu MŚP – specjalnej oferty w Horyzoncie 2020 przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Instrument MŚP ma wyłonić te firmy, które wykazują największe ambicje do wzrostu i rozwoju także poza granicami Polski, a następnie nagrodzić je finansowaniem dla prowadzonego przez nie innowacyjnego projektu na poziomie 70 proc. Uzyskane w ten sposób fundusze nie ograniczają możliwości ubiegania się o innego rodzaju granty z Horyzontu 2020 – tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk z KPK.

Pierwszym polskim projektem nagrodzonym w konkursie Instrument MŚP była aplikacja PastGuide, nad którą pracuje szczecińska fima Pixel Legend. Dzięki niej na tablecie lub smartfonie będzie można zobaczyć w trójwymiarze, jak dawniej wyglądało miejsce, w którym aktualnie znajduje się użytkownik. Zdjęcia obiektów będą uzupełnione o postaci historyczne, a użytkownicy aplikacji będą mogli ze sobą rywalizować, rozwiązując zadania.

Okazja do rozmów z ekspertami od unijnego finansowania

Wszystkie polskie firmy, które chciałyby pójść w ślady dotychczasowych beneficjentów programu Horyzont 2020 i pozyskać pieniądze na rozwój innowacji, mogą liczyć na konsultacje ekspertów KPK. We wtorek, 15 marca br., w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN przy ul. Pawińskiego 5B w Warszawie przedsiębiorcy dowiedzą się, jak skorzystać ze źródeł finansowania oferowanych w ramach programu Horyzont 2020. Wydarzenie organizuje KPK. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.kpk.gov.pl/?event=dzien-informacyjny-horyzont-2020-dla-przedsiebiorstw.

Tekst prezentuje projekt, który promujemy w ramach działań PR dla innowacji i prac B+R.

Obróć stronę aby odblokowować.