12 października 2015

Powstał Facebook dla przedsiębiorców i naukowców

Wystartował Inventorum – pierwszy w Polsce portal społecznościowy dla przedsiębiorców i naukowców, który działa analogicznie do Facebooka. Stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce. Po seriach testów i konsultacji rynkowych portal uruchomiono dziś podczas konferencji w Akademii Leona Koźmińskiego, partnera Inventorum.

Inventorum to portal społecznościowy dla naukowców i przedsiębiorców dostępny pod adresem www.inventorum.opi.org.pl. Aby z niego skorzystać, trzeba przejść bezpłatną rejestrację i proces weryfikacji.

– To praktyczne narzędzie dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne. Jedno miejsce w internecie, gdzie dotrą bezpośrednio do wszystkich potencjalnych partnerów naukowych z Polski – wyjaśnia profesor Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego, która odpowiada za zastosowany w Inventorum model wskaźników do oceny kapitału intelektualnego i innowacyjnego firm oraz zespołów badawczych.

Inventorum działa jak medium społecznościowe

Każda zarejestrowana w portalu osoba i firma będzie zarządzała swoim profilem. Przedsiębiorcy otrzymają powiadomienia o nowościach z obszaru swoich zainteresowań i zaproszenia od innych użytkowników. Analogiczne możliwości portal daje uczonym.

Portal podpowie przedsiębiorcy nazwisko naukowca

– Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą tzw. inteligentnych algorytmów dostosuje się do użytkownika. W trakcie korzystania system uczy się jego zachowań i preferencji, aby trafnie dobierać dla nich partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie – wyjaśnia dr Jarosław Protasiewicz, koordynator projektu i kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI PIB.

Dr Protasiewicz tłumaczy, że w Inventorum przedsiębiorca znajdzie odpowiedzi na pytania o to, w co warto inwestować, czy i gdzie znajdzie rynek zbytu dla produktu, jaki potencjał badawczy ma określona uczelnia. W łatwy sposób wyszuka partnera naukowego, dotrze do eksperta, który rozwiąże problem technologiczny.

– System też sam będzie podpowiadał nazwiska, nazwy instytucji czy projekty, które mogą go zainteresować – zachwala portal koordynator projektu z OPI PBI.

Platforma zawiera największą bazę danych o polskiej nauce

Za sprawą inicjatora projektu, czyli OPI PIB, Inventorum daje dostęp do największej bazy danych o nauce w Polsce. Ośrodek od 25 lat gromadzi informacje o instytucjach naukowych, uczonych i ich działaniach (Nauka-polska.pl). Tworzy też POL-on – źródło wiedzy o wszystkich polskich jednostkach naukowych.

– Mamy największe zasoby informacji o polskiej nauce w kraju. Teraz oddajemy je w ręce przedsiębiorców. Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor OPI – PIB.

Projekt powstał z udziałem różnorodnych grup eksperckich

Prace nad Inventorum trwały 21 miesięcy. Projekt kosztował 7 mln złotych. Równolegle do prac zespołu programistów i badaczy OPI PIB, przeprowadzono badania potrzeb i doświadczeń osób, które zajmują się innowacjami w przedsiębiorstwach. Portal przeszedł cztery fazy testów, w tym konsultacje z przedstawicielami wielu branż i ekspertów.

Tekst prezentuje projekt, który promujemy w ramach działań PR dla edukacji i szkolnictwa wyższego (w tym naukowców).

Obróć stronę aby odblokowować.