23 października 2023

Rozmowy międzynarodowych badaczy w Muzeum Ziemi PAN

Z jakimi słabościami i oporem materii zmagają się w swojej pracy? W czym są dobrzy? A czego jeszcze nie wiedzą? Jak wygląda ich praca? Już 26 października ośmioro badaczy różnych narodowości zmierzy się z wyzwaniem opowiadania o sobie. Naukowcy zaprezentują osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie umiejętności na scenie w warszawskim Muzeum Ziemi.

Academy Smart Talks to wydarzenie dla licealistów i mieszkańców Warszawy, którzy cenią naukowców i interesują się badaniami naukowymi. Jego główną ideą jest inspiracja młodzieży naukową ścieżką kariery – poszerzania horyzontów, rozwoju pasji i samorealizacji oraz zapoznanie ich ze światową społecznością naukowców prowadzących badania
w Polsce.

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania jest Polska Akademia Nauk, która od wielu lat przyczynia się m.in. do wzmocnienia wizerunku Polski w nauce międzynarodowej. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 26 października 2023 roku, w Muzeum Ziemi PAN
w Warszawie o 11.00 przy alei Na Skarpie 20/26, 27 (sala dolna duża Willa Pniewskiego).

– Naukowcy czują często, że aby się rozwijać, muszą udać się do innego miejsca na Ziemi. Takie przedsięwzięcie to całkiem naturalny proces i inwestycja w siebie. W Polsce już dawno otworzyliśmy naukę na świat. Dlatego chcemy pokazać potencjał naszego kraju jako miejsca, do którego przyjeżdżają naukowcy z całego świata, aby realizować swoje badawcze pomysły. Warto być częścią międzynarodowej sieci kontaktów, która służy wymianie wiedzy – powiedział prof. Paweł Rowiński, koordynator programu PASIFIC.

Jest to możliwe, m.in. dzięki programowi stypendialnemu PASIFIC – Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity, który w 2021 roku uruchomiła Polska Akademia Nauk.

W ramach projektu, do 25 instytutów PAN, w ciągu ostatnich dwóch lat, przyjechało 48 naukowców z 19 krajów, w tym z Polski, Indii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Włoch czy Pakistanu. Badacze reprezentują różne dyscypliny – od inżynierii materiałowej po psychologię.

Odrobinę “smaczków” i jak najwięcej faktów

Format jest prosty. Ośmioro naukowców reprezentujących siedem dziedzin naukowych: socjologia, psychologia, chemia, historia, geofizyka, biologia, geochemia i inżynieria środowiska, zostanie dobranych w pary. Uczestnicy dostaną mikrofony, wejdą na scenę
i porozmawiają swobodnie o swoich badaniach, inspiracjach, młodzieńczych fascynacjach, naukowej karierze i wyzwaniach, które przed nimi stoją. Naukowcy podczas 20-minutowego wystąpienia spróbują wyciągnąć od siebie odrobinę “smaczków” i jak najwięcej faktów.

– Każdy z nich postara się trafić do serc odbiorców. Na scenie trzeba będzie współpracować i wykazać się umiejętnościami prezentowania trudnych zagadnień w prosty sposób, czyli tłumaczyć z eksperckiego na nasze. Zgromadzona na sali publiczność usłyszy, m.in. jaki potencjalny wpływ na codzienne życie każdego z nas będą miały prowadzone przez stypendystów PAN badania – mówi prof. Paweł Rowiński.

Na widowni zasiądą m.in. warszawscy licealiści, którzy po każdym występie zadadzą pytania wcześniej przygotowane w ramach szkolnych lekcji.

W gronie uczestników znaleźli się:

  1. Imran Sarihasan (Turcja)
  2. Maciej Bartosiewicz (Polska)
  3. Monika Chwalczuk (Polska)
  4. Syed Ahmed Shah (Pakistan)
  5. Olha Tikhonova (Ukraina)
  6. Mitrajit Ghosh (Indie)
  7. Shumaila Razzaque (Pakistan)
  8. Juris Burlakovs (Łotwa)

Wydarzenie jest w języku angielskim, bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Każdy kto weźmie udział w spotkaniu będzie mógł w tym dniu bezpłatnie zwiedzić Muzeum Ziemi w Warszawie.

***

Projekt współfinansowany ze środków przeznaczonych na program finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020” na podstawie umowy Nr 847639 o dofinansowanie działań „Marie Skłodowska-Curie” oraz ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Obróć stronę aby odblokowować.