11 października 2018

Właśnie eksplodował Międzynarodowy Tydzień Matematyki

Do środy, 17 października, uczniowie i nauczyciele będą wspólnie bawić się niezwykłymi zadaniami i zagadkami. Bo matematyka to przygoda – żywa i pełna niespodzianek. Wystarczy tylko oderwać się od jej sztampowej wersji, często serwowanej w szkołach. Jednak nie we wszystkich, bo Polska aż kipi od pomysłowych nauczycieli, którzy na stronie www.tydzienmatematyki.pl dzielą się swoimi ulubionymi projektami matematycznymi. Organizatorzy polecają je nauczycielom, uczniom i każdemu, kto dotąd uważał, że matematyka i zabawa się wykluczają.

– To globalna inicjatywa, do której włączamy się już po raz drugi – mówi prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prezes fundacji Edukacja dla Przyszłości, która koordynuje polską edycję projektu.

– Udowadniamy, że matematyka może być inspirująca i daleka od stereotypów o tej dziedzinie. Zeszłoroczna edycja minęła pod znakiem eksplodujących kropek – metody tłumaczącej różne systemy kodowania liczb i operacji matematycznych w formie wciągającej zabawy. Dostawałem później maile od nauczycieli, których uczniowie spróbowali eksplodujących kropek, a potem… odmówili uczenia się matematyki „po staremu” – wspomina prof. Mankiewicz.

Warto spróbować: kropki są tylko jednym z projektów dostępnych na stronie w tym roku. Co będzie hitem edycji 2018? Zobaczymy. Na www.tydzienmatematyki.pl są dostępne materiały i linki do projektów, które pomogą rozbudzić matematyczną pasję u dzieci w każdym wieku: skrzatów (przedszkolaków), krasnali (klasy 1-5) juniorów (klasy 5-8) i kadetów (dzieci starsze). Są tam m.in. matematyczne Pi-stacje (krótkie filmiki), gry z bloga e-matematyk czy kreatywne piktogramy.

Zapraszamy kreatywnych edukatorów, by przysyłali nam propozycje swoich „patentów na matematykę” – zachęca Lech Mankiewicz.

– Będziemy dodawali je do strony, by jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Dzięki nim nauczyciele mogą prowadzić ciekawsze lekcje, a uczniowie mogą bawić się matematyką nie oglądając się na nauczycieli – przekonuje prezes fundacji Edukacja dla Przyszłości.

Partnerem projektu jest Fundacja AVIVA.

Obróć stronę aby odblokowować.