4 września 2020

Życie z HIV może być dobre. Ruszają kolejne ogólnopolskie badania

Nie sama choroba, a status społeczny, warunki życia, płeć oraz osobowość mają największy wpływ na samopoczucie osób z HIV. To jeden z wniosków płynący z wieloletnich analiz naukowców, którzy w sierpniu rozpoczęli pierwszy etap kolejnych badań. Tym razem chcą się dowiedzieć, w jakim stopniu stres, a także dawane i otrzymywane wsparcie społeczne wpływa na poczucie stygmatyzacji u osób zakażonych wirusem HIV? Link do badania: https://linkd.pl/rcdp.

Dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Ewa Gruszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS to jedni z nielicznych badaczy, którzy od ponad dekady zajmują się tematyką dobrostanu osób z infekcją nabytego niedoboru odporności.

– Rezultaty poprzednich projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie przyczyn, dla których ludzie żyjący z HIV/AIDS odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji – tłumaczy profesor Marcin Rzeszutek.

Naukowcy przez najbliższe półtora roku będą przyglądać się biologicznym, psychologicznym i społecznym aspektom funkcjonowania osób z HIV/AIDS, aby zrozumieć, jak bardzo stres związany z zakażeniem i wsparcie ze strony innych oddziałuje na ich poziom satysfakcji z życia.

– Celem tego projektu jest zdobywanie kompleksowej i rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV/AIDS. Wyniki naszych badań mają poprawiać jakość życia i samopoczucie osób zakażonych oraz inspirować terapeutów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska.

Badanie jakości życia osób z HIV dostępne online

Badanie jest całkowicie poufne i odbywa się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Jego uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, w tym także
z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmuje nie więcej niż około 20 minut. Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy kliknąć tutaj.

– Badanie prowadzimy przy wsparciu Stowarzyszenia „SIEĆ PLUS”, które od lat pomaga osobom z HIV/AIDS. Aby projekt miał wymierne korzyści dla tej społeczności, za każdą wypełnioną ankietę zobowiązaliśmy się do przekazania 65 złotych dla stowarzyszenia – mówi dr hab. Marcin Rzeszutek.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.


Powyższy komunikat prasowy jest przykładem realizacji działań PR dla zespołów naukowych.

Obróć stronę aby odblokowować.